Katar sienny (inaczej alergiczny) to jeden z najczęstszych objawów alergii. Towarzyszy mu świąd nosa i oczu, łzawienie, uporczywe kichanie. Objaw kataru siennego to cieknąca, wodnista i przezroczysta wydzielina. Jak leczyć katar alergiczny? Przeczytaj!
Katar sienny oznacza alergiczny nieżyt nosa. Jest on spowodowany alergenami wziewnymi – pyłkami roślin, zarodnikami pleśni, roztoczem kurzu domowego, sierścią i naskórkiem zwierząt. Alergiczny katar może przypominać zwykłe przeziębienie. W zależności od tego, co spowodowało reakcję organizmu, wyróżnia się katar sienny sezonowy (pyłki roślin) oraz katar alergiczny całoroczny (roztocze kurzu domowego, czy sierść zwierząt). Objawy alergii można łagodzić przyjmując przeciwalergiczne preparaty. Warto jednak odwiedzić alergologa, który na podstawie wywiadu i testów określi, jakie alergeny są przyczyną dolegliwości.
Katar sienny – przyczyny kataru alergicznego
Katar sienny jest reakcją organizmu na alergeny znajdujące się w powietrzu. Alergia jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego, który dany alergen traktuje podobnie jak wirusy czy bakterie. W wyniku reakcji alergicznej przeciwciała (nazywane są one immunoglobuliną E lub IgE) uwalniają histaminę, która powoduje podrażnienie błony śluzowej nosa. Za katar sienny najczęściej odpowiadają pyłki uwalniane przez rośliny kwiatowe. Do najsilniejszych alergenów należą: bylica, pokrzywa, topola, komosa. Najbardziej intensywny czas pylenia roślin przypada na okres od kwietnia do września.
Za rozwój objawów alergii, a więc za katar sienny, odpowiedzialne mogą być również zarodniki grzybów, roztocze kurzu domowego oraz sierść zwierząt. W przeciwieństwie do pyłków roślin te alergeny towarzyszą nam przez cały rok. Osoby uczulone mogą odczuwać objawy o każdej porze roku.
Katar sienny – objawy
Alergiczny nieżyt nosa może pojawić się o każdej porze roku, występowanie objawów zależy od rodzaju alergii. Do najczęstszych symptomów należy katar sienny. To zazwyczaj wodnista, przezroczysta wydzielina z nosa. Obrzęk błony śluzowej nosa powoduje problem ze swobodnym oddychaniem. Kontakt z alergenem może wywoływać więc niedrożność nosa, uporczywe kichanie, swędzenie. Częstym objawem jest również alergiczne zapalenie spojówek z charakterystycznym przekrwieniem, łzawieniem i świądem oczu. Wyciek z nosa, swędzące oczy, a czasem również podrażnienie gardła skutkujące kaszlem skutecznie pogarszają jakość życia. Pacjent podejrzewający alergiczny nieżyt nosa powinien skonsultować się ze specjalistą – może to być konsultacja online, podczas której lekarz ma możliwość wypisać zwolnienie lekarskie online, a także zaproponować odpowiednie leczenie.
Przyjmowanie leków łagodzących objawy konieczne jest zwłaszcza w okresie pylenia roślin, czyli zwiększonego narażenia na alergeny. Jeśli za alergię odpowiadają nie pyłki traw i drzew, ale roztocze lub sierść zwierząt, konieczne jest stałe przyjmowanie leków, a nawet odczulanie. Pozbycie się czynnika drażliwego nie zawsze jest możliwe.
Jak leczyć katar sienny?
W leczeniu alergicznego nieżytu nosa stosuje się leki przeciwhistaminowe. Leczenie farmakologiczne obejmuje podawanie tabletek antyalergicznych, kropli do nosa i oczu. Zastosowanie mają także kortykosteroidy w postaci aerozolu, a także leki antyleukotrienowe. Wspomagająco podawane są leki obkurczające śluzówkę nosa. W niektórych przypadkach wykorzystywana jest immunoterapia, która polega na podawaniu pacjentowi szczepionek zawierających alergen wywołujący u niego niepożądaną reakcję. O odczulaniu zawsze decyduje lekarz. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona terapia pozwala zahamować rozwój stanu zapalnego. Czas trwania immunoterapii swoistej wynosi 3-5 lat. Kiedy stosowane jest odczulanie?
- W przypadku astmy na wczesnym etapie;
- przy atopowym zapaleniu skóry, które nie reaguje na dotychczasowe metody leczenia;
- jeśli przyczyną jest alergia wziewna.
Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania immunoterapii:
- ciężka postać astmy;
- wiek poniżej 5 lat;
- ciężkie przebieg AZS;
- ciąża;
- współwystępowanie chorób autoimmunologicznych, nowotworowych, układu krążenia.
Alergiczny nieżyt nosa – stosowane leki
Katar alergiczny leczy się preparatami doustnymi, donosowymi. Leki obkurczające naczynia krwionośne dostępne są w formie tabletek, sprayu, kropli do oczu. Tego rodzaju leków nie należy przyjmować zbyt długo – do skutków ubocznych należy podwyższone ciśnienie krwi, przyspieszona akcja serca, nadmierna nerwowość. Należy je przyjmować okresowo i przez krótki czas.
Leki przeciwleukotrienowe hamują działanie substancji chemicznej (leukotrienów) wywołującej stan zapalny, przez co zmniejszają intensywność kataru siennego. Aby zminimalizować objawy chorobowe, można też wypróbować domowe metody – sprawdzi się płukanie gardła ciepłą wodą z solą, picie herbaty z mięty pieprzowej, naparu z imbiru oraz wywaru z owoców cytrusowych. Skuteczne będą również oczyszczacze powietrza, które eliminują unoszący się w powietrzu kurz, drobnoustroje i alergeny. O drogi oddechowe należy zadbać szczególnie w okresie, gdy stężenie pyłków jest największe, a osoba uczulona jest narażona na ekspozycję na alergeny – po przyjściu z dworu warto wziąć prysznic, oczyścić nos (wykonać płukanie jamy nosowej), zmienić ubranie.
Jeśli domowe sposoby i dostępne bez recepty środki nie działają, objawy trwają i nasilają się, konieczna jest pomoc specjalisty. Warto skontaktować się z alergologiem – pomocna będzie także konsultacja przez internet (może zostać wystawiona e-recepta oraz wypisane L4 online). Jakie leki są wykorzystywane w leczeniu alergii?
- Zyrtec;
- Aspulmo;
- Claritine;
- Delortan;
- Hitaxa;
- Metmin;
- Fanipos.
Stopień nasilenia kataru alergicznego może być różny – od łagodnych dolegliwości po bardzo intensywne. Towarzyszy mu często zatkanie nosa i świąd. Katar sienny może do złudzenia przypominać zwykły katar, jednak nie mija po kilku dniach, a utrzymuje się tak długo, jak długo występuje ekspozycja na alergen. Katar sienny trzeba leczyć – to pozwala znacznie poprawić komfort życia.