[product_page id="119"]

Katar bakteryjny – objawy, przyczyny i leczenie

Katar bakteryjny

Katar bakteryjny jest związany z infekcją wirusową. Wywołują go więc bakterie. Pojawia się on znacznie rzadziej niż katar wirusowy i najczęściej wynika z nadkażenia infekcji wirusowej. Przebieg kataru bakteryjnego różni się od przebiegu kataru wirusowego. Dowiedz się więcej!

Katar bakteryjny pojawia się w związku z zakażeniem bakteryjnym. Sam wygląd wydzieliny różni się od tej, która występuje w przypadku infekcji wirusowej, inny jest także przebieg choroby. Zazwyczaj ten rodzaj infekcji leczy się za pomocą antybiotyków.

Katar bakteryjny – czym jest?

Katar bakteryjny to objaw, który cechuje się wydzieliną z jamy nosowej. Może być spowodowana przez różne rodzaje bakterii, takie jak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. W wyniku zakażenia dochodzi do stanu zapalnego błony śluzowej. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową. Bakterie rozprzestrzeniają się podczas kichania, mówienia i kaszlu. Choroba może mieć związek z zapaleniem zatok.

Katar bakteryjny – jak wygląda?

W przypadku kataru bakteryjnego wydzielina z nosa może być przeźroczysta lub mieć zielonkawy kolor. Może być również gęstsza i bardziej lepka niż w przypadku kataru wirusowego. Inne objawy kataru bakteryjnego mogą obejmować ból lub pieczenie w nosie, uczucie zatkania nosa, kichanie i suchość w nosie lub gardle. Jeśli objawy są nasilone lub trwają przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy. Wizyta może odbyć się przez internet. W czasie jej trwania może zostać wypisana e-recepta.

Katar bakteryjny a wirusowy

Katar wirusowy i bakteryjny to dwa różne rodzaje infekcji, które powodują wydzielinę z nosa. Oto kilka głównych różnic między nimi:

  • przyczyna – katar wirusowy jest spowodowany przez wirusy, podczas gdy katar bakteryjny jest spowodowany przez bakterie, takie jak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae lub Moraxella catarrhalis;
  • objawy – objawy kataru wirusowego i bakteryjnego mogą być podobne, ale katar ropny może być często bardziej nasilony i może też obejmować przeźroczystą lub zielonkawą wydzielinę oraz suchość w nosie i gardle;
  • leczenie – katar wirusowy zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, podczas gdy katar bakteryjny najczęściej wymaga leczenia antybiotykami;
  • czas trwania – katar wirusowy zazwyczaj ustępuje po kilku dniach, podczas gdy katar bakteryjny może trwać dłużej, jeśli nie jest leczony antybiotykoterapią.

W przypadku obu tych zakażeń pacjent powinien odpoczywać w domu. L4 online to bardzo wygodny sposób na otrzymanie kilku dni zwolnienia lekarskiego.

Leczenie kataru bakteryjnego

Katar bakteryjny leczy się za pomocą:

  • antybiotyków – lekarz może przepisać antybiotyk, aby zwalczyć bakterie powodujące infekcję;
  • leków przeciwzapalnych – paracetamol lub ibuprofen, mogą pomóc złagodzić ból, zapalenie i obrzęk błony śluzowej nosa;
  • nawilżania nosa – stosowanie roztworów soli fizjologicznej do nawadniania nosa lub płynów eukaliptusowych może pomóc w oczyszczeniu nosa, usuwaniu gęstej wydzieliny i złagodzeniu suchości śluzówki; skuteczne mogą być również inhalacje oraz krople do nosa.
Ponadto pacjent powinien przebywać w domu, aby jego organizm mógł poradzić sobie z chorobą. Zwolnienie lekarskie online to najlepszy sposób na to, by otrzymać L4.
Katar bakteryjny wymaga leczenia. Nieleczony może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jeżeli podejrzewasz u siebie bakteryjne zapalenie, to udaj się do lekarza! Dzięki temu twoje drogi oddechowe szybko wrócą do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *