Wielu pacjentów pyta lekarzy, ile może trwać gorączka u dorosłego albo u dziecka. Tymczasem to kwestia indywidualna. Na podwyższenie temperatury ciała i jej utrzymywanie wpływa wiele czynników. Sprawdź, co decyduje o twoim stanie zdrowia oraz samopoczuciu!
Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu na zagrożenia z zewnątrz (drobnoustroje) oraz różne zaburzenia, np. reakcje autoimmunologiczne, problemy z hormonami tarczycy czy temperaturę otoczenia. Jeżeli termometr pokazuje 37–38°C, lekarze mówią o stanie podgorączkowym. Gorączka pojawia się powyżej 38°C. Często towarzyszą jej bóle mięśni, dreszcze i przesuszanie błon śluzowych. Na pytanie „Ile może trwać gorączka u dorosłego?” jest wiele prawidłowych odpowiedzi. W przypadku grypy to średnio 3–4 dni. Poważniejsze infekcje wirusowe (np. zakażenie SARS-CoV-2 i COVID-19) sprawiają, że pacjent gorączkuje przez wiele tygodni. Temperatura ciała może też ulegać wielokrotnym wahaniom, czasami z przyczyn naturalnych.
Czym jest gorączka? Podstawowe informacje o prawidłowej temperaturze ciała człowieka
Powszechnie uważa się, że w pełni zdrowy organizm osoby dorosłej ma 36,6°C. W rzeczywistości temperatura ciała zmienia się w ciągu doby wielokrotnie. Nawet 37,5 na termometrze nie przesądza o gorączce. Do wzrostu temperatury może dochodzić w wyniku naturalnych procesów – m.in. wysiłku fizycznego czy owulacji. Dlatego „formalnie” gorączka to podwyższenie temperatury ciała człowieka powyżej 38°C, które stanowi objaw choroby, stanu zapalnego, alergii lub innego problemu zdrowotnego. Potocznie również medyczne stany podgorączkowe często określa się mianem gorączki.
Jeżeli składasz wniosek o L4 online lub opisujesz lekarzowi swoje objawy, podaj dokładny wynik pomiarów termometrem. Unikniesz niepotrzebnych nieporozumień. Kwestia tego, ile może trwać gorączka u dorosłego, wymaga wyjaśnienia jeszcze jednej, istotnej sprawy. Duże znaczenie ma także sposób pomiaru temperatury ciała. Wartość 36,6°C jest prawidłowa, neutralna dla mierzenia jej z termometrem pod pachami oraz korzystania z aparatury bezdotykowej („pomiar z czoła”). Trzeba pamiętać, że inne metody charakteryzują się nieco podwyższonymi normami:
- w ustach – średnio 36,9°C;
- na błonie bębenkowej – między 36,9°C a 37,1°C;
- w odbycie – ok. 37,1°C.
To, ile może trwać gorączka u dorosłego, zależy od wielu różnych czynników
Nie sposób dokładnie określić, ile dni może trwać gorączka u dorosłego. Możliwe przedziały są bardzo szerokie. Trzeba uwzględnić m.in. predyspozycje organizmu, zalecane i dostępne sposoby leczenia czy przestrzeganie zaleceń. Zwolnienie lekarskie online jest od wypoczywania, a nie przemęczenia się obowiązkami domowymi czy wychodzenia na imprezy. Podstawową zmienną, która wpływa na czas trwania gorączki u osób dorosłych, jest pierwotna przyczyna stanu gorączkowego. Specjaliści wyróżniają tu 5 podstawowych kategorii:
- infekcje – czynniki zakaźne:
- wirusowe;
- bakteryjne;
- grzybicze;
- pasożytnicze;
- nowotwory;
- reakcje układu immunologicznego (alergie, choroby autoimmunologiczne);
- zaburzenia hormonów tarczycy (podłoże endokrynologiczne);
- czynniki zewnętrzne (np. temperatura otoczenia) i nieustalone przyczyny.
Podwyższanie temperatury ciała przez organizm ma na celu stworzenie optymalnych warunków do wyeliminowania potencjalnego zagrożenia. Dlatego zbijanie gorączki nie zawsze będzie najlepsze dla zdrowia – zawsze warto zasięgnąć porady lekarskiej. Trzeba też pamiętać, że wskazania termometru powyżej normy nie zawsze są powodem do niepokoju. Na temperaturę ciała wpływają również:
- pora dnia – najwyższa wieczorem, najniższa w godzinach porannych;
- poziom aktywności fizycznej i kondycji;
- tempo procesów metabolicznych;
- wiek;
- płeć;
- indywidualne uwarunkowania genetyczne.
Ile dni może trwać gorączka u dorosłego – przykłady, średnie wartości przy różnych chorobach
Lekarze wyróżniają 5 stanów gorączkowych, zależnych od temperatury ciała. Im wyższa, tym większe ryzyko zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, uszkodzenia tkanek oraz nieodwracalnych zmian w mózgu. Rodzaje gorączek to:
- niska – 38-38,5°C;
- umiarkowana – 38,5-39°C;
- znaczna – 39-40°C;
- wysoka – 40-41°C
- hiperpireksja – od 41,1°C.
Poniżej kilka przykładów na to, ile może trwać gorączka u dorosłego:
- grypa – gorączka umiarkowana lub znaczna już na początku, utrzymuje się średnio przez 3–4 dni.
- przeziębienie – lekki przebieg, stany podgorączkowe lub niska gorączka przez 1–7 dni;
- COVID-19 – od jednego dnia do kilku tygodni, od stanów podgorączkowych do gorączki wysokiej. Niektóre warianty koronawirusa w ogóle nie powodują podwyższenia temperatury ciała, wywołują inne objawy.
Gorączka u dorosłego – co robić?
Podwyższenie temperatury ciała i inne symptomy chorobowe to sygnał, by skontaktować się z lekarzem – potem należy przestrzegać wszystkich zaleceń. Masz przepisany konkretny lek? Szybka recepta online pozwoli na szybką realizację zlecenia, a w IKP znajdziesz też informacje o zaleconym dawkowaniu. Zwlekanie ze zwróceniem się po pomoc na zaostrzanie lub przeciąganie stanu gorączkowego w żaden sposób ci nie pomoże. To, ile może trwać gorączka u dorosłego, w ogóle nie powinno zajmować pacjentów.