W niektórych przypadkach gorączka nie spada – pomimo podania leku, który powinien obniżyć niebezpiecznie wzrastającą temperaturę ciała. Co w sytuacji, gdy farmaceutyki nie dają oczekiwanych efektów? Poznaj podstawowe schematy postępowania lekarskiego!
Gorączka to jeden z najczęstszych objawów chorobowych u dzieci i dorosłych. Oznacza stan, w którym temperatura ciała przy standardowej metodzie pomiaru przekracza 38°C. To mechanizm obronny organizmu, który może być odpowiedzią na wiele różnych czynników i zagrożeń. Trzeba pamiętać, że temperatura ulega również naturalnym wahaniom. Nie zawsze stosuje się leczenie farmakologiczne. Jeżeli gorączka nie spada pomimo podania leku, można podać pacjentowi inny preparat i wdrożyć dodatkowe, pomocnicze metody. Przy czym żadna substancja czy sposób nie przyniesie rezultatów natychmiast. Należy wstrzymać się z pochopnym sięganiem po kolejne środki czy metody. Za to zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Wskazania do leczenia gorączki i podania leków przeciwgorączkowych
Prawidłowa ocena stanu pacjenta wymaga uwzględnienia wielu czynników. W niektórych przypadkach do diagnozy, prawidłowego rozpoznania i interwencji potrzeba specjalistycznych badań oraz środków. Jednym wystarczy zwolnienie lekarskie online, a inni pacjenci mogą wymagać pilnej hospitalizacji. Za najważniejsze wskazania do farmakologicznego leczenia gorączki należy uznać:
- symptomy odwodnienia;
- współwystępowanie oznak poważnych dolegliwości zdrowotnych (niewydolność krążeniowo-oddechowa, u dzieci także infekcje układu moczowego);
- ryzyko ciężkiej choroby;
- rozwój objawów, które zagrażają życiu.
Podstawowe leki przeciwgorączkowe to ibuprofen oraz paracetamol – pierwszy z wymienionych zwykle działa nieco szybciej. Na obniżenie temperatury ciała trzeba zwykle zaczekać ok. 60 minut. W przypadku paracetamolu czas oczekiwania wynosi ok. 80–90 minut. Gorączka nie spada pomimo podania leku? Po wskazanym czasie zażyć drugi! Chyba że dojdzie do poważnego pogorszenia stanu zdrowia. Nasilenie gorączki czy wystąpienie dodatkowych objawów to sygnał, by udać się do lekarza/szpitala – niekoniecznie przyjąć kolejną dawkę. Zalecane odstępy między kolejnymi dozami tych samych leków przeciwgorączkowych to:
- 6–8 godzin w przypadku ibuprofenu;
- 4–6 h dla paracetamolu.
Gorączka nie spada pomimo podania leku – schemat leczenia skojarzonego, czynności wspomagające
Leczenie skojarzone polega na jednoczesnym podawaniu różnych leków. W ten sposób można uzyskać efekty addycji oraz synergii działania przeciwgorączkowego. Efekty kliniczne w większości przypadków są lepsze w porównaniu z zażywaniem naprzemiennym przez pacjentów. Ponadto leki w postaci płynnej wchłaniają się i działają szybciej od tych samych substancje w innej formie i zażywane inaczej, niż doustnie. Preparaty dostępne bez recepty zaleca się przyjmować (lub podawać) samodzielnie maksymalnie przez 3 dni.
Jeżeli wciąż gorączka nie spada, pomimo podania leków, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Możliwe, że specjalista przepisze dorosłemu inne, silniejsze środki. Każda e-recepta to nie tylko zlecenie sprzedaży leku przez farmaceutę, ale też precyzyjne wytyczne w zakresie dawkowania. Czynności wspomagające to sposoby obniżenia temperatury ciała stosowane RAZEM z lekami, które nie ingerują w mechanizmy regulacji organizmu. Gdyby to robiły, całe postępowanie byłoby krótkotrwałe i przeciwskuteczne. Wśród metod na fizyczną utratę ciepła poprzez konwekcję oraz odparowanie są między innymi:
- chłodne kompresy na czoło, kończyny, klatkę piersiową;
- redukcja temperatury otoczenia;
- schładzanie przez zdejmowanie okrycia wierzchniego, ubrań;
- wietrzenie pomieszczenia;
- picie chłodnych napojów, małymi porcjami.
Jeżeli gorączka nie spada pomimo podania leku, warto skonsultować się (ponownie) z lekarzem
Umiarkowany stan gorączkowy, który trwa 3–4 dni, zwykle nie stanowi istotnego powodu do niepokoju. Poważny problem pojawia się przy wysokich temperaturach ciała (zagrożenie dla układu nerwowego występuje od ok. 40°C) i gorączce przedłużonej, która utrzymuje się nawet ponad 2 tygodnie. Natychmiastowa interwencja medyczna jest niezbędna także, gdy:
- gorączkuje dziecko do 6. miesiąca życia;
- pacjent odczuwa drgawki, sztywność karku, ma problemy z oddychaniem;
- dochodzi do wymiotów, wysypki.
O tym, co robić, kiedy gorączka nie spada pomimo podania leku, powinien decydować kompetentny specjalista. Postępowanie zależy od decyzji lekarza, który podejmuje ją na podstawie przekazywanych informacji i wyników badań. Raz wystawi L4 online na kilka dni, a innemu pacjentowi zaleci udać się na pogotowie albo do szpitala.
Chłodne okłady robi się na kark, pachwiny albo wątrobę. Na czoło nie ma sensu, tam jest głównie kość, jak to ma obniżyć temperaturę całego organizmu;) tak samo bez większego sensu na klatkę czy kończyny, to wtedy już chyba lepiej wziąć kąpiel 😉