Fusowate wymioty nie pojawiają się często, ale jeśli już pacjent zauważy ten objaw, musi skorzystać z pomocy lekarza. Przypadłość może występować przy poważnych chorobach układu pokarmowego. Wymaga to szybkiej interwencji oraz wdrożenia terapii.
Wymioty są jednym z częstych objawów zaburzeń chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. W przypadku występowania fusowatej treści w wymiocinach może to wskazywać na poważną przypadłość, która często wymaga leczenia szpitalnego. Oprócz tego warto rozróżnić fusowate wymioty od wymiotów krwistych, ponieważ są to symptomy świadczące o nieco innych problemach.
Fusowate wymioty – dlaczego wymioty wyglądają jak fusy po kawie?
Fusowate wymioty przypominają fusy po kawie, mimo że zawierają krew, to jednak ich barwa jest bardzo ciemna, a nie jasnoczerwona. Dzieje się tak, ponieważ źródło niewielkiego krwawienia znajduje się w żołądku i dwunastnicy. Krew tam zalega, przez co dochodzi do przemian chemicznych, w których bierze udział stężony kwas solny. W ich wyniku czerwona hemoglobina ulega przekształceniu w brunatną hematynę i zbija się w niewielkie skrzepy. Widząc u siebie taki symptom, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem. W późniejszym etapie leczenia pomocna może okazać się recepta online, dzięki której chory szybciej otrzyma niezbędne leki.
Wymioty fusowate – przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego
Fusowate wymioty to objaw, który może wskazywać na wiele różnych schorzeń przewodu pokarmowego. Jedną z przyczyn takiego stanu może być obecność wrzodów żołądka lub dwunastnicy, rak żołądka, krwotoczne zapalenie żołądka, żylaki dna żołądka oraz stosowanie niektórych leków. Natomiast bardzo rzadko pochodzą z układu oddechowego. Innymi przyczynami krwistych czy fusowatych wymiocin są:
- pęknięcie żylaków przełyku (krew spływa wtedy do żołądka);
- owrzodzenia jelita grubego;
- choroby wątroby, nerek lub trzustki.
Są to poważne choroby, które mogą utrudniać życie pacjentom. Dlatego czasami wymagają wykorzystania L4 online, które pozwoli spokojnie dojść do pełni sił.
Co oznacza świeża krew w wymiotach?
Świeża krew w wymiocinach zwykle ma inną przyczynę. O ile fusowate wymioty świadczą o niewielkim krwawieniu, o tyle, jeśli krew jest wyraźnie widoczna w resztkach pokarmu, można mówić o gwałtownym przebiegu choroby. Takie symptomy towarzyszą m.in. pęknięciu żylaków przełyku, które pojawiają się przy marskości wątroby, pęknięciu błony śluzowej dolnej części przełyku wskutek wcześniejszych gwałtownych torsji (tzw. zespół Mallory’ego-Weissa) czy bardzo obfitym krwawieniom narządów jamy brzusznej.
Wymioty z krwią – jakie objawy towarzyszą tej przypadłości?
Wymiotowanie z krwią najczęściej nie jest jedynym objawem, z którym muszą radzić sobie chorzy. Niekiedy pojawiają się wzdęcia i ból brzucha, a także smolista biegunka. Wskutek intensywnej utraty krwi pacjenci czują się osłabieni. Dyskomfort potęgują jeszcze zawroty głowy, wzmożona potliwość, zwiększone pragnienie czy uczucie duszności. To wszystko jest zwiastunem niebezpiecznego zjawiska, jakim jest wstrząs hipowolemiczny.
Fusowate wymioty – kiedy do lekarza?
Osoby, które zobaczą u siebie krwiste lub fusowate wymioty, muszą zdawać sobie sprawę, że jest to poważny objaw. Konieczna jest już nie wizyta u specjalisty – w pierwszej kolejności należy wezwać służby ratunkowe. Krwawienie z górnej części przewodu pokarmowego nie jest bowiem normalną sprawą i często wymaga leczenia w szpitalu. Jeśli utrata okazała się zbyt duża, konieczne okazuje się przetoczenie krwi. Dlatego przed przyjazdem pogotowia warto przygotować podstawowe informacje, które dotyczą na przykład grupy krwi. Konieczność ratowania życia nie sprzyja oznaczaniu jej na miejscu. Poza tym należy poinformować o przyjmowanych lekach czy ewentualnym nadużywaniu alkoholu.
Diagnostyka i leczenie krwistych wymiotów
Fusowate i krwiste wymioty to najczęściej symptomy poważniejszej choroby. Dlatego ich leczenie powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką. Pacjenci bardzo często korzystają także z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Pozwala ono na spokojną rekonwalescencję po badaniach i terapii. Po ustabilizowaniu stanu chorego wykonywane są testy laboratoryjne oraz badania obrazowe, z reguły stosowana jest także endoskopia. Polega na wprowadzeniu wziernika przez jamę ustną i gardło, dzięki czemu można zlokalizować przyczynę krwawienia. Od tego zależy dalsza droga postępowania, jednak konieczność przeprowadzenia operacji pojawia się bardzo rzadko.
Jak postępować przy fusowatych wymiotach?
Zauważenie fusowatych wymiotów zawsze powinno skłonić do wezwania pomocy. Postępowanie zależy od zaleceń lekarza, jednak z pewnością trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza jeśli symptomom towarzyszy biegunka. Poza tym należy odstawić leki, które mogą zaburzać krzepliwość krwi. Należy do nich kwas acetylosalicylowy, a także antywitaminy K, czyli acenokumarol oraz warfaryna.
Krwiste i fusowate wymioty nie zawsze muszą oznaczać groźną chorobę, ale nie można ich lekceważyć. Trzeba pamiętać, że pojawiają się wskutek krwawienia z układu pokarmowego! Należy wezwać pomoc, a następnie stosować się do zaleceń, które zostaną przygotowane przez specjalistę.