[product_page id="119"]

Czarna biegunka – przyczyny, objawy, leczenie

czarna biegunka

Czarna biegunka to zrozumiały powód do niepokoju. Nie dość, że rozwolnienie może doprowadzić do odwodnienia organizmu, to jeszcze kał ma nietypowe zabarwienie. Przekonaj się, o czym świadczą takie objawy i jakie są zalecenia lekarskie!

Specjaliści rozróżniają biegunki m.in. na podstawie czasu trwania (ostre, przetrwałe, przewlekłe), mechanizmów fizjologicznych (osmotyczne, sekrecyjne, zapalne) albo czynników, które wywołały rozwolnienie (infekcje, nietolerancje pokarmowe, choroby układu pokarmowego, wydzielania wewnętrznego). Trzeba też zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju domieszki w stolcu. Osoby z czarną biegunką mogą mieć krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Przyczyną ciemnego stolca o luźnej konsystencji mogą być też przyjmowane substancje, np. jedzenie i leki.

Choroby i problemy zdrowotne, które mogą objawiać się czarną biegunką

Czarny kolor kału najczęściej wynika z częściowego strawienia krwi, dlatego w takich przypadkach do krwawienia dochodzi głównie w przełyku i żołądku. Nie można jednak całkowicie wykluczać schorzeń innych narządów – nie tylko w układzie pokarmowym. Za ciemniejszy, smolisty stolec mogą odpowiadać również m.in. jelita czy trzustka. Czasami biegunka ma inne przyczyny niż krwawienie. Nie zaszkodzi, by przedłużyć zwolnienie lekarskie online i wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą precyzyjniej określić rzeczywisty stan zdrowia.

Obfite, krwawe rozwolnienie to jeden z możliwych objawów zatrucia rtęcią. Na podstawie czarnej biegunki, bólów brzucha i osłabienia można podejrzewać również takie przypadłości, jak:

  • uszkodzenie śluzówki;
  • żylaki i owrzodzenia przełyku;
  • zespół Mallory’ego-Weissa;
  • choroba wrzodowa żołądka lub jelit;
  • gastropatia krwotoczna;
  • nieżyt żołądkowy;
  • nieswoiste choroby zapalne jelit:
    • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
    • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • hemoroidy;
  • ostre zapalenie trzustki;
  • uraz, perforacja narządu wewnętrznego;
  • nowotwory.

Czarna biegunka jako stosunkowo niegroźny efekt uboczny

Rozwolnienie jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu, który w ten sposób może pozbywać się potencjalnie szkodliwych substancji – a razem z nimi wszystkiego innego, co trafiło do przewodu pokarmowego. W takich przypadkach pacjent niekoniecznie ma czarną biegunkę, a pojedyncze wypróżnienia z ciemniejszym, półpłynnym lub wodnistym kałem – mimo tego lepiej wziąć L4 online i udać się do specjalisty. O zabarwieniu luźnego stolca na czarno mogą zdecydować:

  • niektóre artykuły spożywcze (np. borówki, buraki, czerwone wino, jagody, wiśnie, szpinak)
  • aktywny węgiel leczniczy;
  • leki, suplementy zawierające związki bizmutu lub żelazo.

Niektóre czynniki mogą występować niezależnie od siebie. Nie sposób przesądzać o diagnozie na podstawie jednej przesłanki i faktu, że raz czy dwa stolec był czarny. Biegunka w ujęciu medycznym to częstsze wypróżnienia kałem o luźniejszej konsystencji – oba kryteria muszą wystąpić jednocześnie, by rozpoznać ten objaw. Normy są rozmaite, zależne m.in. od wieku, diety, sposobu spożywania posiłków i wielu innych czynników. „Minimum” do zdiagnozowania rozwolnienia to 3 półpłynne, płynne lub wodniste defekacje w ciągu doby.

Rozpoznanie i leczenie czarnej biegunki. Badania diagnostyczne

Kiedy pacjent zgłasza lekarzowi luźniejszy i czarny stolec, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy w kale znajduje się krew. W tym celu wykonuje się laboratoryjne testy gwajakowe – w aptekach dostępne są również testy kasetowe do samodzielnego przeprowadzenia w domu. Po potwierdzeniu czarnej, zabarwionej krwią biegunki zleca się badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia). W ustaleniu przyczyny objawu pomagają również:

  • badania obrazowe (USG jamy brzusznej, MRI, RTG, TK);
  • dalsze testy laboratoryjne (morfologia krwi RCG pod kątem stanu zapalnego).

Przy czarnej biegunce należy dbać o nawodnienie i poziom elektrolitów – reszta zależy od diagnozy. Niektórzy pacjenci wymagają natychmiastowej operacji, inni otrzymają zalecenia w zakresie diety i trybu życia oraz odpowiednie leki. Ewentualne leczenie objawowe skoncentruje się bardziej na powstrzymaniu krwawienia niż zatrzymaniu rozwolnienia. Lekarz przepisał środki, które trzeba zażywać przez dłuższy czas? Recepta online to dokument, dzięki któremu wykupisz kolejne potrzebne opakowanie bez proszenia o wypisanie kolejnego zlecenia w przychodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *