Nieprzyjemne bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka to stosunkowo częste dolegliwości. Aczkolwiek nie zawsze wzdęcia, przelewanie oraz rozwolnienie występują razem, jednocześnie. Dowiedz się więcej o objawach, metodach diagnozy i leczenia!
Wiele czynników może wpływać na pracę układu pokarmowego. Czasami burczenie nie ma związku z żadną chorobą, a stanowi sygnał uczucia głodu i pustego żołądka. Bez dokładniejszych badań i informacji trudno jednoznacznie stwierdzić, o czym świadczy bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka. W większości przypadków dolegliwości mijają po kilku, kilkunastu godzinach. Jeśli tak się nie dzieje, a leczenie objawowe nie przynosi poprawy, trzeba przeprowadzić pod kątem poważniejszych, groźniejszych schorzeń. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem od razu po wystąpieniu niepokojących symptomów.
Przyczyny bulgotania w brzuchu – mechanizmy fizjologiczne przelewania
Głośne odgłosy ze strony przewodu pokarmowego często wywołują wstyd, skrępowanie i zażenowanie. Tymczasem w większości przypadków to normalna reakcja. Bulgotanie i uczucie przelewania w brzuchu najczęściej ma związek z trawieniem i pracą jelit, które przesuwają rozłożone substancje do części, gdzie zostaną wchłonięte lub wydalone. To proces napędzany przez motylinę, hormon wytwarzany w jelicie cienkim. Kolejną możliwą przyczyną jest niezaspokojone łaknienie. Układ nerwowy wywołuje skurcze jelit ok. 2h przed całkowitym opróżnieniem żołądka z resztek posiłku.
Ponadto jedzenie niektórych rodzajów żywności wywołuje wzdęcia i gazy, które sprzyjają kłopotliwemu bulgotaniu w brzuchu. I wodnista biegunka do tego? Współwystępowanie tych objawów wskazuje bardziej na zatrucie pokarmowe niż zaburzenia trawienia. Powstawanie przelewania, któremu niejednokrotnie towarzyszyć bóle brzucha, może mieć związek również z następującymi czynnikami:
- spożywanie warzyw i nasion strączkowych i niektórych warzyw (m.in. fasoli, brokułów, soczewicy, kapusty, brukselki);
- nadmiar ciężkostrawnych, tłustych produktów spożywczych;
- pośpiech i połykanie powietrza razem z potrawami
Biegunka półpłynna, płynna i wodnista. Rodzaje i objawy rozwolnienia
Biegunka to częstsze oddawanie luźniejszego stolca – „formalne” minimum to 3 razy na dobę, jednak normy wypróżniania są bardzo różne. Przykładowo noworodki karmione piersią naturalnie częściej robią rzadszą kupkę. Lekarze klasyfikują rozwolnienie u pacjenta na podstawie wielu różnych czynników. Najważniejsze kryteria oceny – specjaliści radzą zwracać na nie uwagę pod kątem przyspieszenia diagnozy – to:
- nasilenie objawu (częstotliwość i objętość wypróżnień)
- czas trwania dolegliwości (biegunki ostre, przetrwałe i przewlekłe);
- mechanizm powstania, podłoże rozwolnienia;
- konsystencja kału.
Lekarze mówią o bulgotaniu w brzuchu i wodnistej biegunce w sytuacji, gdy woda stanowi ponad 75% zawartości stolca. Uczucie przelewania i burczenie przy tego typu rozwolnieniach zwykle są chwilowe, pojawiają się głównie w trakcie defekacji. Podczas wypróżnień regularnie dochodzi do tryskania stolca i gwałtownego uwolnienia gazów. Cierpisz na jedną z tych przypadłości? Weź zwolnienie lekarskie online i umów się na konsultacje oraz dokładniejsze badania lekarskie! Zawsze warto upewnić się, czy sytuacja nie jest groźna dla zdrowia, a nawet życia.
Najczęstsze przyczyny biegunki – zaburzenia wchłaniania, infekcje i zapalenia
Rozwolnienia dzieli się na osmotyczne, zapalne i sekrecyjne (wydzielnicze). Bezpośrednimi faktorami, które powodują biegunki, są:
- niewchłonięte lub nierozłożone substancje zatrzymujące wodę w układzie pokarmowym;
- uszkodzenia lub nieprawidłowa praca nabłonka jelitowego;
- zwiększone wydzielenie soli lub wody do jelit.
Takie stany powstają zarówno w wyniku niegroźnej niestrawności, jak i poważnych schorzeń. Możliwe przyczyny bulgotania w brzuchu i wodnistej biegunki obejmują między innymi:
- zakażenia wirusami, bakteriami, pasożytami, grzybami (zwykle dostają się do organizmu razem z jedzeniem i piciem);
- zatrucia chemiczne (od alkoholu do rtęci);
- zaburzenia i zmiany hormonalne, np. w trakcie ciąży;
- nietolerancje i alergie pokarmowe;
- WZW typu C;
- zapalenie trzustki;
- nowotwory przewodu pokarmowego;
- niepożądane efekty przyjmowanych leków na inne schorzenia;
- silny stres, zaburzenia lękowe.
Jednoczesne bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka zwiastują spore problemy
W większości przypadków objawy pojawiają się nagle i równie szybko ustępują. Błyskawiczny przebieg sugeruje kłopoty z trawieniem lub zatrucie pokarmowe. Występowanie opisywanych symptomów po każdym posiłku może świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka lub jelit. Konieczne jest jednak jej potwierdzenie w badaniach diagnostycznych. Przytłacza cię nadmiar obowiązków i nie masz czasu wybrać się do lekarza? Zarezerwuj termin i weź L4 online – odpoczynek również może okazać się niezbędny.
Należy zwrócić szczególną uwagę na pozostałe oznaki problemów ze zdrowiem. Przy bulgotaniu w brzuchu i wodnistej biegunce mogą pojawić się również:
- bóle brzucha o różnej intensywności i lokalizacji;
- wzdęcia, gazy;
- parcie na stolec;
- krew wymieszana z kałem;
- gorączka;
- nudności i wymioty;
- gwałtowne obniżenie masy ciała.
Choroby żołądka, jelita grubego i cienkiego z przelewaniem i rozwolnieniem
Jednoczesne występowanie bulgotania w brzuchu i wodnistej biegunki przez dłuższy czas wskazuje na cięższą przypadłość układu pokarmowego. Nie da się od razu wskazać jednej, konkretnej przyczyny – wiele chorób może wywoływać zbliżone objawy, więc lista możliwości jest naprawdę długa. Odpowiednie różnicowanie jest możliwe głównie dzięki medycznej wiedzy i wysokiej jakości narzędziom. Początkowo rozpoznanie będzie prowadzone w kierunku:
- zespołu jelita drażliwego;
- zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego;
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
- choroby Leśniowskiego-Crohna.
Diagnoza, leczenie objawowe bulgotania w brzuchu i wodnistej biegunki
Rozwolnienie i towarzyszące mu dolegliwości prowadzą do odwodnienia i utraty elektrolitów. Leczenie objawowe polega przede wszystkim na nawadnianiu organizmu i dostarczaniu potrzebnych minerałów oraz substancji odżywczych – pozostałe działania zależą od zdiagnozowanej przyczyny. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad medyczny, później badania palpacyjne lub inne badania przedmiotowe. Później może wystawić skierowanie do specjalisty lub na bardziej zaawansowane testy diagnostyczne.
W ustaleniu źródła problemów ze zdrowiem pomagają:
- badania obrazowe (TK, RTG, MRI, USG jamy brzusznej);
- badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia);
- badania histopatologiczne;
- badania laboratoryjne (morfologia krwi, posiew stolca).
Leki podawane przy biegunce i przelewaniu
Leczenie farmakologiczne również dopasowuje się do choroby, która wywołała kłopoty ze zdrowiem. Jeśli bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka są spowodowane infekcją bakteryjną, pacjent dostanie antybiotyk i probiotyk na odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej jelit. W zatrzymaniu zbyt częstych wypróżnień może pomóc węgiel leczniczy. Jego skuteczność w leczeniu objawowym wynika z wiązania wielu substancji w przewodzie pokarmowym. W efekcie nie dochodzi do ich wchłaniania. Również spożywanie odpowiednich pokarmów i napojów jest w stanie zwalczyć dokuczliwe objawy.
Nie wszystkie leki są ogólnodostępne – silne preparaty z difenoksylatem, diosmektytem, loperamidem, nifuroksazydem lub innymi substancjami aktywnymi mogą wymagać zlecenia lekarskiego dla farmaceuty. Bez recepty online lub w formie papierowej nie da się wykupić niektórych farmaceutyków w aptece.
Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka trwają już dobę? Zgłoś to lekarzowi!
Każda dolegliwość zdrowotna stanowi sygnał wysyłany przez organizm, że coś nie funkcjonuje tak, jak powinno. Trzeba zebrać jak najwięcej informacji – kiedy pierwszy raz wystąpiły objawy, co je nasila, czy po strawieniu i wydaleniu zjedzonego pokarmu wszystko wróciło do normy. Nie zawsze ból brzucha stanowi powód do poważnego niepokoju. Czasami wystarczą nieznaczne zmiany w codziennym trybie życia, by na zawsze pozbyć się dokuczliwych symptomów i zniwelować ryzyko poważniejszych komplikacji.