[product_page id="119"]

Brązowy katar – co dla zdrowia oznacza nietypowy kolor kataru? Jak leczyć tę dolegliwość?

Brązowy katar

Nieżyt nosa dotyka regularnie wszystkich ludzi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zapalenie błony śluzowej nosa może mieć różne przyczyny – świadczy o tym chociażby barwa wydzieliny. Jaki sygnał organizm wysyła poprzez brązowy katar?

Wydzielina z nosa towarzyszy wielu chorobom. Zwykle pojawia się przy przeziębieniu i grypie, towarzyszy także zapaleniu zatok przynosowych oraz alergii. Jest to jedna z najczęstszych infekcji górnych dróg oddechowych, świadczy jednak o prawidłowej reakcji układu odpornościowego. Na początku występuje przezroczysty katar, później jest to katar żółty lub nawet zielony. W niektórych przypadkach pojawia się również brązowy katar. O czym może świadczyć takie ciemne zabarwienie wydzieliny?

Od czego zależy kolor kataru?

Kolor kataru stanowi dla lekarza sygnał, co jest bezpośrednią przyczyną choroby. Powstaje w wyniku obrzęku błony śluzowej, która pokrywa jamę nosową. W wyniku tego naczynia krwionośne się rozszerzają, skutkując zatkanym nosem i dyskomfortem. W takich sytuacjach pomocna bywa e-recepta. Warto jednak dowiedzieć się, od czego zależy kolor kataru. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie preparaty. Wodnisty, bezbarwny śluz to zwykle katar alergiczny. Natomiast jeśli pojawia się ropna wydzielina, która przybiera żółte lub zielone zabarwienie, wtedy można przypuszczać, że nieżyt nosa spowodowały bakterie lub wirusy. Co jednak oznacza brązowy katar?

Brązowy katar – kiedy występuje?

Przyczyną brązowego kataru również mogą być zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Brązowa wydzielina pojawia się wtedy, kiedy naczynia krwionośne śluzówki nosa zostały uszkodzone. Prozaiczną przyczyną jest smarkanie – chcąc przywrócić drożność nosa i ułatwić sobie oddychanie, chorzy zbyt intensywnie używają chusteczek, by pozbyć się kataru. Wówczas dochodzi do lekkiego krwawienia, co zmienia kolor wydzieliny na brunatny lub pomarańczowy. Niestety, przyczyną kataru o ciemnym zabarwieniu mogą być również poważne choroby układu oddechowego. Najczęściej wymieniane są gruźlica oraz nowotwór. Jednak jeśli brązowy katar nie pojawia się często, nie ma powodu do obaw o swoje zdrowie. Warto jednak skorzystać z L4 online, by zwalczyć męczące objawy nieżytu nosa.

Barwa wydzieliny z nosa a rodzaj infekcji

Kolor kataru może naprowadzić lekarza na przyczynę choroby i ułatwić postawienie diagnozy. Na początku wydzielina z nosa może być biała i gęsta, a w kolejnej fazie kataru, kiedy organizm zaczyna walczyć z infekcją, zwiększa się poziom leukocytów. Skutkuje to zmianą koloru m.in. na zielony lub żółty. Dowodzi to również tego, jakie drobnoustroje zaatakowały organizm – agresorami są bakterie i wirusy. Diagnostykę ułatwiają również symptomy towarzyszące. To na przykład osłabienie i wysoka temperatura spowodowane infekcją bakteryjną. Zielony katar świadczy nie tylko infekcji, ale także o innych chorobach:

  • zapaleniu zatok nosowych;
  • polipach w nosie;
  • zapaleniu oskrzeli u osób dorosłych;
  • grzybicy.

Nieżyt nosa – jak leczyć?

Ciemniejsze zabarwienie kataru powinno skłonić do skorzystania z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Taka przypadłość, jeśli ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dzięki zwolnieniu można zająć się leczeniem, które najczęściej ma charakter objawowy. Polega przede wszystkim na rozrzedzeniu wydzieliny. Można sięgnąć po apteczne preparaty udrażniające nos (np. w formie aerozolu lub mgiełki), warto jednak skonsultować się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą. Inne sposoby na nieżyt nosa to między innymi:

  • płukanie nosa i zatok roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską;
  • stosowanie inhalacji z soli morskiej lub olejku eterycznego.

Jeśli katar utrzymuje się dłużej niż 10 dni, należy zgłosić się do lekarza. Być może zaleci przyjmowanie antybiotyków – zwłaszcza jeżeli przyczyną są bakterie. Dotyczy to również brązowego kataru, który często nawraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *