[product_page id="119"]

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber – przyczyny, objawy i leczenie

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber może pojawiać się z wielu powodów. Najczęściej jest wynikiem urazu albo przeciążenia. Wśród innych przyczyn wymieniane są również wady postawy.

 

Co oznacza ból z tyłu pleców na wysokości żeber? Tego rodzaju dolegliwości należy odnosić do odcinka piersiowego kręgosłupa. Z tego powodu symptomy kojarzone są z różnego rodzaju zwyrodnieniami, chociaż może to być ból trzewny czy pochodzący od mięśni. Z tego powodu najlepiej zgłosić się do lekarza, który określi bezpośrednią przyczynę, a przede wszystkim wdroży skuteczną terapię.

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber – najczęstsze przyczyny

Osoby, które doświadczają bólu z tyłu pleców na wysokości żeber, zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić? Jednym ze sposobów jego uśmierzenia jest skorzystanie z farmakoterapii – dostęp do leków ułatwia e-recepta. Jednak przede wszystkim należy poznać bezpośrednią przyczynę tego stanu. Do tego rodzaju dolegliwości bólowych może przyczyniać się wiele różnych czynników.

 

Przede wszystkim za ból pleców na wysokości żeber, czyli w odcinku piersiowym kręgosłupa, może odpowiadać uraz. To między innymi pękniecie lub złamanie żeber na przykład wskutek upadku albo uderzenia. Potencjalną przyczyną są również współistniejące wady postawy (np. skolioza) oraz choroby krążka międzykręgowego. 

 

Oprócz tego należy wymienić też inne przypadłości, w tym:

  • zapalenie korzeni nerwów rdzeniowych;
  • przewlekłe obciążenie mięśni;
  • choroby zapalne kręgosłupa, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów;
  • neuralgie;
  • zapalenie osierdzia;
  • zapalenie płuc.

Charakterystyczne objawy bólu pleców

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber może być powodem skorzystania z L4 online. Często powoduje bowiem dyskomfort, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ograniczona ruchomość i mniejsza mobilność – właśnie to wielu osobom kojarzy się z bólem pleców. Należy jednak pamiętać, że przypadłości mogą towarzyszyć również inne symptomy.

 

To właśnie one zazwyczaj wskazują na rodzaj choroby, która wywołuje dolegliwości bólowe. Niektórzy pacjenci zauważają u siebie zasinienia – jest to oczywista oznaka urazu. Poza tym niekiedy pojawiają się gorączka, ogólne osłabienie czy dolegliwości żołądkowe. Jeżeli ból z tyłu pleców na wysokości żeber promieniuje do klatki piersiowej, a w dodatku towarzyszy mu między innymi uczucie gniecenia i ucisk, należy od razu wezwać pomoc! Powodem może być zawał mięśnia sercowego.

Diagnostyka bólu z tyłu pleców na wysokości żeber

Ból pleców powinien być odpowiednio zdiagnozowany – tylko wtedy można wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie zawsze wystarczy wziąć zwolnienie lekarskie online, by odpocząć i pozwolić zregenerować się obolałym miejscom. Szukając pomocy, najlepiej zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Ten później, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje chorego do odpowiedniego specjalisty.

 

Wcześniej jednak konieczne jest zebranie wywiadu, a także przeprowadzenie badania fizykalnego. Konieczne mogą okazać się również badania laboratoryjne (np. morfologia) oraz obrazowe. W tym przypadku najczęściej zaleca się wykonanie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, EKG albo tomografii komputerowej.

Leczenie bólu pleców – skuteczne sposoby

Skuteczne leczenie bólu pleców zależy od rozpoznania bezpośredniej przyczyny. Jeśli w grę wchodzą lekkie urazy oraz stany zapalne, wówczas zwykle wystarczy farmakoterapia. Lekarz przepisuje zazwyczaj środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, takie jak stosowane miejscowo maści lub żele.

 

Jeśli natomiast ból pleców na wysokości żeber jest wynikiem wady postawy pacjenta, zalecana może być rehabilitacja. Warto wykonywać też ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ale najlepiej robić to pod okiem fizjoterapeuty. Dobrym rozwiązaniem jest pływanie, a także odpoczynek – aż do ustąpienia dolegliwości bólowych.

Jak zapobiegać bólowi pleców?

Wielu dolegliwościom, które związane są z bólami pleców, można zapobiegać. Nie trzeba przy tym drastycznie modyfikować trybu życia – wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń:

  • należy utrzymywać prawidłową postawę ciała;
  • warto regularnie ćwiczyć i nie unikać aktywności fizycznej;
  • trzeba nauczyć się w odpowiedni sposób podnosić ciężkie przedmioty;
  • należy nosić wygodne obuwie na niskim obcasie.

 

Ból z tyłu pleców na wysokości żeber ma bardzo zróżnicowane podłoże. Może wynikać zarówno z urazów, jak i chorób kręgosłupa czy narządów wewnętrznych. Ważne jest, by nie bagatelizować żadnych symptomów i zawsze korzystać z pomocy lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *