[product_page id="119"]

Ile trwa biegunka? Sprawdź, w jakim przypadku iść do lekarza!

ile trwa biegunka

Biegunka to przypadłość, z którą zmagał się każdy człowiek. Zwykle ustępuje samoistnie po kilku lub kilkunastu godzinach. Warto jednak wiedzieć, ile trwa biegunka, a także, kiedy warto zgłosić się do lekarza – czasami może być stanem zagrażającym życiu!

Mało kto przejmuje się przypadłością, jaką jest rozwolnienie. Najczęściej za jej pojawienie się cierpiące osoby obwiniają nieświeże jedzenie. Zatrucie pokarmowe daje podobne objawy, ale nie tylko ono! Warto przy tym wiedzieć, że w niektórych przypadkach przypadłość jest groźna dla zdrowia i życia chorych. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są małe dzieci oraz osoby starsze. Bardzo ważne powinno więc być określenie, ile trwa biegunka, a także, po jakim czasie należy zgłosić się do lekarza.

Charakterystyczne objawy biegunki

Biegunka to choroba, która objawia się luźnymi stolcami – są półpłynne, płynne lub wodniste. O biegunce mówimy wtedy, kiedy stolec oddawany jest częściej niż 3 razy w ciągu dnia. W większości przypadków nie ma powodów do obaw. Wystarczy zastosować środki z apteki, a jeśli są potrzebne nieco mocniejsze leki na biegunkę, skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-recepta. Ważne, by szybko reagować już na pierwsze objawy dolegliwości. Warto również dowiedzieć się, ile trwa biegunka i jak postępować podczas jej trwania.

Ile trwa biegunka? Czas trwania ostrej biegunki i przewlekłej

Ile trwa biegunka? Wiele zależy od bezpośredniej przyczyny, która wywołała tę chorobę. Wyróżniamy trzy podstawowe typy tej dolegliwości:

  • biegunka ostra, która trwa maksymalnie 14 dni. Jej bezpośrednią przyczyną są np. infekcje wywołane przez zakażenie bakteriami lub wirusami, przez co choroba łatwo przenosi się pomiędzy ludźmi. Zwykle mija samoistnie w ciągu kilku godzin, jednak jeśli nie ustąpi w dwóch dni, należy udać się do specjalisty;
  • biegunka przetrwała, która trwa od 15 do 29 dni;
  • biegunka przewlekła, trwająca 30 dni i dłużej. Jeśli mimo leczenia objawy choroby utrzymują się, świadczy to o występowaniu np. alergii pokarmowej, przewlekłych chorób układu pokarmowego, a nawet nowotworów.

Co wywołuje ten problem?

Odpowiedź na pytanie, ile trwa biegunka, jest równie istotna, co wątpliwości związane z jej przyczynami. Należy pamiętać, że w większości przypadków dolegliwości powodują wyczerpanie organizmu i czasową niezdolność do pracy. Z tego powodu w przypadku biegunki zasadne jest L4 online. Pozwoli to zdiagnozować podłoże problemu.

Ostra biegunka – przyczyny

W przypadku ostrej biegunki jej przyczyną jest zazwyczaj wspomniane wcześniej zakażenie jelitowej. Wśród innych powodów występowania tej choroby należy wymienić również zatrucie pokarmowe, spożycie toksycznych substancji (alkoholu, grzybów, środków owadobójczych), przyjmowanie niektórych leków, a także długotrwałą antybiotykoterapię.

Przewlekła biegunka – przyczyny

Jeśli mówimy o przewlekłej biegunce, czyli takiej, która trwa powyżej 29 dni, przyczyn niestety należy doszukiwać się w chorobach przewlekłych. Należą do nich na przykład:

  • nieswoiste zapalenia jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • zespół jelita drażliwego
  • nowotwór jelita grubego;
  • zaburzenia wchłaniania w jelicie cienkim;
  • celiakia;
  • nadczynność tarczycy;
  • występowanie pasożytów jelitowych.

Biegunka – kiedy do lekarza?

Ile trwa biegunka – kiedy należy udać się do lekarza? W przypadku jej ostrej, infekcyjnej formy choroby można odczekać 48 godzin (lub 24 godziny w przypadku dzieci). Jednak jeśli pojawią się dodatkowe objawy, oznacza to natychmiastową wizytę u specjalisty! Mamy tu na myśli zwłaszcza obecność krwi i niestrawionych resztek jedzenia w stolcu. Poza tym objawem alarmowym są gorączka, osłabienie, brak apetytu oraz niezamierzona utrata wagi. Należy je skonsultować z lekarzem! 

Leczenie biegunki

Pacjenci często decydują się na zwolnienie lekarskie online, które pozwala im pozostać w domu, by odzyskać pełnię sił. Dlatego tym ważniejsze jest określenie, ile trwa biegunka. Przypominamy, że zazwyczaj mija samoistnie po jakichś kilku lub kilkunastu godzinach. W tym czasie chory nie musi przyjmować żadnych leków, ale ważne jest nawadnianie oraz dostarczanie elektrolitów. Należy bowiem zapobiegać odwodnieniu. Oprócz tego chory może jeść lekkostrawne posiłki – trzeba nimi zastąpić ciężkie, tłuste dania, które nadmiernie obciążają układ trawienny.

Nieleczona biegunka – możliwe powikłania

Dlaczego trzeba obserwować reakcję organizmu na działanie biegunki? Istotnym niebezpieczeństwem jest odwodnienie oraz zaburzenia elektrolitowe. Prowadzi to między innymi do spadku ciśnienia krwi oraz zaburzeń świadomości. W skrajnych przypadkach źle leczona biegunka może prowadzić do śmierci. W grupie ryzyka są noworodki i niemowlęta, małe dzieci oraz seniorzy.

Określenie, ile trwa biegunka, jest ważne dla właściwego leczenia. Trzeba bowiem wiedzieć, po jakim czasie należy zgłosić się do lekarza. Poza tym warto zwracać uwagę na dodatkowe objawy, świadczące o pogorszeniu stanu zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *