Biegunka ze śluzem to objaw trudny do jednoznacznej oceny. Wiele zależy od częstotliwości wypróżnień, wyglądu wydzieliny oraz symptomów towarzyszących rozwolnieniu. Poznaj najczęstsze porady lekarskie w podobnych przypadkach!
Śluz w kale to naturalny stan fizjologiczny. Wydzielina z wody, minerałów i mucyny chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem przez enzymy trawienne, bierze też udział w pasażu jelitowym. Zazwyczaj jego zawartość w stolcu jest niewielka, przez co pozostaje niedostrzegalny. Biegunki ze śluzem w widocznej ilości pojawiają się zarówno u osób z nieregularnymi wypróżnieniami, jak i u pacjentów z poważniejszymi chorobami. Trzeba zwracać uwagę na pozostałe oznaki dolegliwości i zgłosić się do lekarza, który zleci adekwatne badania. Dalsze postępowanie zależy już od diagnozy.
Niepokojące objawy chorób, które mogą wywołać biegunkę ze śluzem
Śluz jest wytwarzany przez komórki kubkowe w błonach śluzowych przewodu pokarmowego. Czasami samo rozwolnienie sprawia, że w kale pojawia się więcej tej wewnętrznej wydzieliny. Podobny wpływ na organizm mogą mieć zaparcia. Ilość śluzu w stolcu zwykle zmniejsza się wraz z kolejnymi wypróżnieniami. Z medycznego punktu widzenia biegunka to częstsze niż zwykle (min. 3× na dobę) defekacje kałem o luźniejszej konsystencji. Najbardziej niepokojące objawy towarzyszące rozwolnieniu to:
- gorączka;
- silne bóle brzucha;
- wymioty;
- zabarwienie kału lub śluzu;
- inne domieszki w stolcu;
- odwodnienie;
- spadek wagi.
Masz biegunkę ze śluzem i inne dolegliwości zdrowotne? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza! W niektórych przypadkach kilkudniowe L4 online, odpoczynek i nawadnianie nie wystarczą, by wrócić do pełni sił. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie, co jest istotne, ponieważ niektóre z chorób, które mogą wywołać opisywane objawy, są naprawdę poważne.
Potencjalne przyczyny biegunki i śluzu w stolcu
Czarny kał może świadczyć o obecności częściowo strawionej krwi. Czerwony lub różowy śluz wskazuje na krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Żółta wydzielina to oznaka zarówno dużej ilości niestrawionego karotenu, jak i ropy, która ma zwalczać stan zapalny. Galaretowata konsystencja występuje przy zaparciach oraz zapaleniach. Te przykłady pokazują jak trudno o jednoznaczną ocenę objawów. Śluz może też pochodzić z kobiecych upławów – wydzielina w związku z chorobą zwykle ma silnie nieprzyjemną woń, przypominającą zapach ryb.
Dokładne rozpoznanie na podstawie jednego symptomu jest praktycznie niewykonalne. Dlatego trzeba wziąć zwolnienie lekarskie online i iść na badania. Biegunką ze śluzem mogą objawiać się między innymi:
- zespół jelita drażliwego;
- niestrawność;
- nietolerancje i alergie pokarmowe;
- infekcje wirusowe i bakteryjne, zakażenia pasożytami i grzybami;
- niedrożność jelit lub innej części układu pokarmowego;
- mukowiscydoza;
- choroby zapalne jelit (Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego);
- zmiany przepuklinowe;
- nowotwór;
- hemoroidy;
- szczelina i przetoka odbytu;
- u kobiet:
- choroby i infekcje intymne;
- owulacja lub ciąża.
Biegunka ze śluzem – diagnozowanie pacjentów, zalecenia lekarskie
Podczas wywiadu medycznego z pewnością padną pytania o tryb życia, różnego rodzaju nawyki oraz ostatnio spożywane posiłki. Normą są testy na krew utajoną w stolcu oraz badania endoskopowe – kolonoskopia, gastroskopia lub rektoskopia, w zależności od wstępnego rozpoznania. Czasami trzeba wykonać badania obrazowe (RTG, USG, MRI, TK) oraz laboratoryjne (morfologię krwi, markery stanu zapalnego).
Sposób leczenia dostosowuje się do rozpoznanej przyczyny biegunki ze śluzem. Czasami organizm samodzielnie radzi sobie z przypadłościami zdrowotnymi. Niektórzy pacjenci muszą zmienić dietę – mniej lub bardziej drastycznie. Część chorych przechodzi operację lub bierze leki (pomocna jest e-recepta). Przed sięgnięciem po farmaceutyki dostępne bez recepty albo zastosowaniem domowych sposobów na powstrzymanie rozwolnienia warto przynajmniej skonsultować się z lekarzem. Ze względu na ewentualne przeciwwskazania medyczne.