Biegunka bez bólu brzucha może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, w tym zaburzeniami pracy narządów układu pokarmowego czy nadmiernym stresem. Przyczyną biegunki może być infekcja, zespół jelita drażliwego, alergia.
Choć najczęściej biegunka przebiega z innymi objawami towarzyszącymi jak np. ból brzucha, zdarza się, że występuje jako pojedynczy symptom. W takiej sytuacji chory częściej się wypróżnia, a stolce mają zmienioną konsystencję – są wodniste lub półwodniste. Biegunka może uniemożliwić lub znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Warto również podkreślić, że intensywne biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i niedoboru elektrolitów. Chory musi w tym czasie przyjmować większą ilość płynów i wprowadzić lekkostrawną dietę.
Biegunka bez bólu brzucha – możliwe przyczyny
Biegunka bez bólu brzucha może mieć różne przyczyny, od bardziej błahych do poważnych, wymagających wdrożenia odpowiedniego leczenia. Każda przedłużająca się biegunka powinna zostać skonsultowana ze specjalistą, który zleci badania i wdroży skuteczną terapię. W zależności od przyczyny może to być antybiotykoterapia, podawanie probiotyków, czy modyfikacja diety z wykluczeniem konkretnych produktów.
Wśród możliwych przyczyn biegunki bez bólu brzucha można wymienić:
- zespół złego wchłaniania;
- alergie i nietolerancje pokarmowe;
- długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających lub niektórych leków;
- spożywanie alkoholu;
- infekcje przewodu pokarmowego o podłożu wirusowym, bakteryjnym i pasożytniczym;
- zespół jelita nadwrażliwego;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- nadmierny stres;
- choroby nerek;
- choroby autoimmunologiczne;
- nowotwory.
Biegunka może pojawić się również na początku ciąży, a także być efektem błędu żywieniowego.
Biegunki bez bólu brzucha – jak sobie poradzić?
Biegunka to dolegliwość, która może przytrafić się każdemu. W takiej sytuacji warto wypróbować sprawdzone domowe metody, np. sięgnąć po zioła (mięta pieprzowa, rumianek, piołun, kolendra, pierwiosnek zwyczajny), które działają przeciwzapalnie, rozkurczowo, antyseptycznie. Utrzymująca się biegunka wymaga nawadniania organizmu i uzupełniania elektrolitów – warto sięgnąć po dostępne bez recepty płyny zawierające glukozę i elektrolity. Ważna jest również dieta – w trakcie i po ustaniu biegunki powinna być lekkostrawna.
Jeśli biegunka uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, wyjście z domu, możesz skorzystać z telekonsultacji i zdecydować się na kilkudniowe zwolnienie lekarskie (L4 online). Podczas rozmowy lekarz podpowie, jak radzić sobie z biegunką, a także, jakie badania kontrolne wykonać. Długo utrzymujące się lub często powtarzające dolegliwości wymagają diagnostyki. Konieczne może być wykonanie USG jamy brzusznej, badań laboratoryjnych z krwi, moczu, czasem gastroskopii i kolonoskopii. Znalezienie przyczyny biegunki bez bólu brzucha pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.
Biegunki bez bólu brzucha – leczenie
Jak leczyć biegunki bez bólu brzucha? Metody radzenia sobie z dolegliwościami muszą być dostosowane do danego przypadku. Jeśli lekarz zdiagnozuje zespół jelita drażliwego, może przepisać:
- Debridat;
- Debretin;
- Controloc 40;
- IPP 20.
W przypadku podejrzenia nerwowego tła dolegliwości, pacjent zostanie skierowany do specjalisty. Konieczna może być psychoterapia, a nawet podanie leków przeciwdepresyjnych, uspokajających jak np.:
- Pramolan;
- Miansec;
- Zoloft;
- Elicea.
Są to leki wydawane na zlecenie lekarza, dlatego potrzebna będzie recepta. Rozwiązaniem jest także e-recepta, którą można zrealizować w wybranej aptece. Trzeba podkreślić, że intensywne biegunki, nawet jeśli są jedynym objawem nieprawidłowości, mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków. Do czasu uspokojenia dolegliwości pacjent powinien pozostać w domu. W tym celu może wykorzystać zwolnienie (zwolnienie lekarskie online wystawiane podczas konsultacji przez internet).
Biegunka bez bólu brzucha jest częstą dolegliwością, która może zaburzyć rytm dnia. Niekiedy jest wynikiem spożycia niewłaściwego pokarmu lub efektem wyjątkowo stresującej sytuacji. Jej przyczyną może być jednak poważniejsza choroba, dlatego warto sprawdzić stan zdrowia i wykonać podstawowe badania kontrolne.