[product_page id="119"]

Po jakim czasie spada gorączka po paracetamolu?

po jakim czasie spada gorączka po paracetamolu

Wielu pacjentów pyta, po jakim czasie spada gorączka po paracetamolu i ibuprofenie. Zwłaszcza rodzice gorączkujących dzieci. Na takie pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Przekonaj się, od czego zależy zbicie temperatury ciała lekami przeciwgorączkowymi!

Paracetamol lub ibuprofen to substancje pierwszego wyboru przy wysokiej gorączce u dzieci. Można je podawać naprzemiennie, z zachowaniem odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami tego samego farmaceutyku. Wykazują też działanie przeciwbólowe, a ibuprofen także przeciwzapalne. Są dostępne bez recepty. To, po jakim czasie spada gorączka po paracetamolu czy ibuprofenie, zależy od kilku czynników. Liczą się m.in. wiek i waga pacjenta, dawkowanie i forma leku – czopek, tabletka, syrop lub zastrzyk.

Po jakim czasie spada gorączka po paracetamolu i ibuprofenie?

Leki zawierające paracetamol, podane doodbytniczo w optymalnej dawce, zaczynają działać po ok. 30–60 minutach. Z kolei preparaty przyjmowane doustnie wpływają na organizm po upływie ok. 15–30 minut. Początek działania przeciwgorączkowego nie oznacza, że ciepłota ciała dziecka czy dorosłego od razu zaczyna wracać do normy. Należy ponownie zmierzyć temperaturę po ok. 1–1,5 od podania/przyjęcia dawki leku przeciwgorączkowego – dopiero ponowny pomiar termometrem odpowie na pytanie, czy gorączka po paracetamolu lub ibuprofenie spadła. Są przypadki, w których ośrodek termoregulacji utrzymuje podwyższoną temperaturę, a czasami jeszcze ją zwiększa.

Gorączka stanowi jeden z mechanizmów obronnych i świadczy o wzmożonej aktywności układu odpornościowego. Organizm zwiększa ciepłotę ciała, by wytworzyć więcej przeciwciał i efektywniej walczyć z zagrożeniem. W wielu przypadkach oznacza to konieczność pójścia na zwolnienie lekarskie online – dla siebie lub dla zapewnienia opieki choremu dziecku. Stan gorączkowy (temperatura powyżej 38°C) pojawia się m.in. w wyniku infekcji, reakcji alergicznych, chorób autoimmunologicznych oraz zaburzeń ośrodka termoregulacji. Wskazaniem do wizyty u lekarza, nawet jeśli ibuprofen i paracetamol działają, są:

  • gorączka u dziecka do 6. miesiąca życia;
  • u pozostałych pacjentów – przekroczenie 39°C temperatury ciała;
  • u wszystkich – objawy współtowarzyszące stanowi gorączkowemu.

Najpopularniejsze leki przeciwgorączkowe nie zadziałają efektywnie od razu po podaniu

Wiesz już, po jakim czasie spada gorączka po paracetamolu i ibuprofenie. Działanie leku trzeba zawsze zweryfikować kolejnymi pomiarami. Jeżeli leki nie obniżyły gorączki i temperatura ciała dziecka lub dorosłego utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie, należy podać drugi farmaceutyk. Wielu lekarzy zaleca, by zbijanie temperatury rozpocząć od paracetamolu – przerwy między kolejnymi dawkami tej substancji mogą być krótsze. Dawkowanie leku dopasowuje się głównie do wagi pacjenta, wiek to drugorzędne (co nie znaczy, że pomijalne) kryterium. Jeśli gorączka nie spada, można sięgnąć po działania wspomagające:

  • chłodne kompresy;
  • kąpiel w wodzie nieznacznie zimniejszej od ciała (ok. 1–2°C);
  • picie naparów ziołowych lub chłodnych napojów;
  • obniżanie temperatury otoczenia.

Wskazania termometru na poziomie 41°C (przy standardowej metodzie pomiaru spod pachy, wyniki mierzenia ciepłoty ciała przez uszy, usta czy odbyt zawsze są 0,3–0,5°C wyższe) świadczą o realnym zagrożeniu dla zdrowia i życia. Może dojść do uszkodzeń i nieodwracalnych zmian w mózgu. Są dostępne leki, które zawierają zarówno paracetamol, jak i ibuprofen. Wykazano, że jednoczesne przyjmowanie tych substancji może być skuteczniej obniżać gorączkę, aczkolwiek trudniej dobrać optymalne dawki jednorazowe i dobowe. Do wykupienia większości takich produktów potrzebna jest e-recepta od lekarza. Jeżeli po kombinowanym farmaceutyku nie uda się zbić temperatury, możliwości dalszego leczenia farmakologicznego i podawania leków będą mocno ograniczone.

Zbicie temperatury u dzieci i dorosłych zależy m.in. od dawkowania i formy podania leku

Wszystkie leki, w tym przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, mają szereg medycznych przeciwwskazań do stosowania. Paracetamol i ibuprofen nie są tu żadnymi wyjątkami. Przed rozpoczęciem farmakoterapii trzeba dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami na ulotce, a w razie wątpliwości skonsultować się z odpowiednim lekarzem – specjalistą pediatrii w przypadku gorączki u dziecka, pulmonologii przez osobę z astmą, hematologii dla pacjentów z niedokrwistością etc.

Informacji o tym, po jakim czasie spada gorączka po paracetamolu oraz ibuprofenie, może być bardzo przydatna dla pacjentów oraz rodziców chorujących dzieci. Z pewnością pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji. Zawsze warto poprosić lekarza lub farmaceutę o więcej szczegółów i precyzyjne zalecenia. Jeżeli bierzesz L4 online (z powodu stanu gorączkowego lub innego powodu), pamiętaj o starannym przestrzeganiu wszystkich poleceń. Porady udzielane przez specjalistów zawsze mają na względzie dobro i zdrowie pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *