E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

Wypalenie zawodowe L4

Wypalenie zawodowe L4

Zdrowie pracownika ma ogromny wpływ na ogólną jakość wykonywanych przez niego zadań. Każdy pracodawca powinien mieć to na uwadze i monitorować stan osób zatrudnionych, do czego dodatkowo skłaniają go niektóre przepisy BHP, np. mówiące o konieczności bezpiecznych warunków pracy. Kiedy mowa o zdrowiu pracownika, nie chodzi tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne, które odgrywa poważną rolę w życiu każdego człowieka.

W tym temacie należy pomówić o syndromie wypalenia zawodowego. Co to jest? Czym się objawia i z jakimi konsekwencjami może się wiązać? Przede wszystkim, czy przysługuje na wypalenie zawodowe L4? Na te i inne pytania otrzymacie Państwo odpowiedź w dalszej części artykułu.

Czym jest wypalenie zawodowe i jak się objawia? Czy przysługuje za wypalenie zawodowe L4?

Wypalenie zawodowe jest kompleksowym zjawiskiem dotykającym wielu sfer życia pracownika i dlatego też może objawiać się na różne sposoby. Charakterystycznymi cechami tego syndromu są ogólne, chroniczne zmęczenie i brak motywacji w podejmowaniu działań. Objawy wypalenia zawodowego dla ułatwienia dzieli się na trzy grupy.

Jedną z nich jest wyczerpanie fizyczne, które można rozpoznać po np.: zmęczeniu, zaburzeniach snu i apetytu, braku energii i motywacji, wahaniach wagi (co jest spowodowane zmianą warunków żywieniowych, np. pracownik w pośpiechu może jeść niezdrowo lub pomijać posiłki) czy koniecznością przyjmowania leków, które również wpływają na ogólny stan człowieka.

Wyczerpanie psychiczne z kolei charakteryzuje się takimi objawami, jak agresywna postawa, pesymizm, utrat szacunku do samego siebie i izolacja od kontaktów społecznych. Ostatnia grupa to wyczerpanie emocjonalne, które rozpoznaje się na podstawie np.: niekontrolowaniem emocji, poczuciem pustki i rozpaczy, przekonaniem o braku nadziei itp.

Niektóre źródła podają, iż za wypalenie zawodowe L4 się nie należy, co tylko częściowo można uznać za prawdę. Jak więc dokładnie przedstawia się ta kwestia? Otóż samo wypalenie zawodowe nie może być powodem wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jest to spowodowane faktem, że syndrom ten nie funkcjonuje jako choroba, a przynajmniej – jeszcze nie. Kwestią budzącą pewne nadzieje może być ICD-11, wprowadzające mnóstwo zmian w temacie ludzkich chorób i zaburzeń.

Główny problem, czyli ICD-11

Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11 już w 2019 roku, a nowa edycja samej klasyfikacji weszła w życie dopiero w 2022. Zasadną kwestią jest to, że wypalenie zawodowe nie figuruje w niej jako choroba, a syndrom czy pewien stan, który może być podstawą do zrobienia sobie przerwy od pracy, lecz nie musi. O tym, czy pracownikowi należy się L4 decyduje bowiem tylko lekarz, w dodatku zwolnienia lekarskie podlegają kontroli ze strony ZUS-u.

Problem polega również na tym, że praca nad polskim tłumaczeniem ICD-11 może potrwać do czerwca przyszłego roku, zaś klasyfikacja zacznie obowiązywać w Polsce dopiero w 2024. Wciąż więc nie wiemy, czy za wypalenie zawodowe L4 będzie się należało, czy niekoniecznie.

Wypalenie zawodowe – L4. Jak działa zwolnienie lekarskie od psychiatry?

Nie oznacza to jednak, że pracownik doświadczający tego stanu nie może liczyć na żadną pomoc. Ogólne pogorszenie stanu psychicznego oraz fizycznego, z którymi wiąże się wypalenie zawodowe, mogą być podstawą do wystawienia L4, jeżeli tak właśnie uzna psychiatra. Lekarz ma więc prawo wystawić pracownikowi zwolnienie lekarskie z powodów związanych ze zdrowiem psychicznym, po prostu nie może klasyfikować go jako wydanego z powodu wypalenia zawodowego.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry działa tak samo, jak wystawione przez każdego innego lekarza. Z początku pracownikowi należy się wynagrodzenie chorobowe, zaś po 33 dniach (u pracowników powyżej 50 roku życia jest to 14 dni), jeżeli pracownik nadal potrzebuje L4, należy mu się zasiłek chorobowy, który może otrzymywać w sumie przez 182 dni w ciągu roku. Zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłek chorobowy wynoszą 80% podstawy wynagrodzenia pracownika.

Kiedy umówienie się na wizytę do psychiatry jest uniemożliwione przez brak czasu czy terminów wizyt w najbliższym otoczeniu pracownika, może on skorzystać ze zdalnej formy wizyty. Na podstawie wywiadu przeprowadzonego w trakcie konsultacji online, psychiatra ma prawo wystawić pracownikowi e-zwolnienie lekarskie. Forma zdalna przynosi ogromną wygodę, bez konieczności wychodzenia z domu, a na taką wizytę często umówić się jest łatwiej niż na konsultację stacjonarną.

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Wypalenie zawodowe nie jest problemem dotykającym tylko konkretną grupę osób – może na nie cierpieć każdy pracownik bez względu na zawód, wiek, płeć czy staż pracy. Na szczęście, da się mu zapobiec poprzez różne działania prewencyjne, co poprzez poprawę stanu pracowników może pośrednio wpłynąć na polepszenie funkcjonowania samego miejsca pracy. Dbanie a zdrowie pracowników leży więc we wspólnym interesie zarówno ich, jak i pracodawców.

W tym zakresie wiele miejsc pracy zajmuje się promowaniem zdrowego stylu życia, oferując pracownikom karnety na siłownię czy częściowo płatne pakiety medyczne. Istotne jest także zainteresowanie stanem psychicznym zatrudnionych osób. Pracodawca powinien bezsprzecznie monitorować miejsce pracy w poszukiwaniu mobbingu czy innych form dręczenia, które wpływają na samopoczucie pracowników.

Form zapobiegania wypaleniu zawodowemu jest więc wiele. Każde okazane wsparcie przypomina pracownikowi, że nie jest sam, a jego problemy są istotne, co już pomaga mu w odzyskaniu sił i chęci do pracy. Dlatego dbanie o stan zdrowia pracowników jest tak istotne i może zdecydowanie przyczynić się do zmniejszenia występowania wypalenia zawodowego w Polsce.

Potrzebujesz zwolnienia? Zapraszamy na naszą stronę internetową, która oferuje generowanie ich w zaledwie 5 minut!

Zobacz również