[product_page id="119"]

Nerwobóle w klatce piersiowej. Stres jedną z najczęstszych przyczyn bólu?

nerwobóle w klatce piersiowej stres

Co powoduje, że pojawiają się nerwobóle w klatce piersiowej? Stres to jedna z najczęściej wymienianych przyczyn. Przewlekłe napięcie nerwowe powoduje dolegliwości fizyczne, które bywają mylone z m.in. z zawałem serca.

Coraz więcej osób doświadcza przypadłości, jaką są nerwobóle w klatce piersiowej. Stres stanowi czynnik zapalny, który wywołuje dolegliwości somatyczne. To między innymi neuralgie w przestrzeni międzyżebrowej, odczuwane jako kłucie, ucisk oraz inne objawy bólowe, często promieniujące na inne obszary. Poza tym nerwoból może być wynikiem nie tylko długotrwałego stresu, ale bardzo poważnych chorób. Takiego symptomu nie można więc bagatelizować.

Czym są nerwobóle?

Neuralgia (inaczej nerwobóle) to bardzo silne dolegliwości bólowe, które pojawiają się nagle i mają charakter napadowy. Symptomy nie utrzymują się przez cały czas, ale wykazują tendencję do nawracania. Raczej nie skończy się na jednym epizodzie. Główną przyczyną jest uszkodzenie nerwu obwodowego, przez co układ nerwowy jest w ciągłym napięciu. W ten sposób powstają m.in. nerwobóle w klatce piersiowej – stres wywołuje i nasila te objawy.

Rodzaje nerwobólu

Nerwoból w wyniku silnego stresu nie musi pojawiać się tylko w okolicy serca (jako nerwoból międzyżebrowy). Można wyróżnić również inne rodzaje neuralgii, w tym:

 • nerwoból nerwu językowo-gardłowego, który obejmuje tylną ścianę gardła, podstawę języka lub żuchwę;
 • nerwoból nerwu trójdzielnego, ból występuje najczęściej u kobiet po 35. roku życia, jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych (np. w wyniku zapalenia zatok) lub zębów;
 • nerwoból splotu ramiennego, którego źródło umiejscowione jest w barku, ale dyskomfort obejmuje całe ramię. Ten rodzaj bólu nasila się np. podczas kichania, kaszlu oraz ruchów rąk.

Czy popularna e-recepta to dobry sposób na pozbycie się takich problemów ze zdrowiem? Na pewno konieczna jest konsultacja lekarska!

Kłujący ból i ucisk – najważniejsze objawy nerwobóli

Nerwobóle serca określane są jako nagły, piekący czy wręcz palący ból w klatce piersiowej. Może pojawiać się jako następstwo nerwicy lub stresu – występuje już w tracie zdarzenia albo bezpośrednio po nim. Chory czuje ucisk, a objawy utrzymują się od kilku minut nawet do kilku dni. Jeżeli jednak pojawia się ból za mostkiem, duszność, czy po wysiłku fizycznym, należy bezwzględnie skonsultować się lekarzem. Odpoczynek i L4 online nie wystarczą – potrzebna jest pełna diagnostyka.

Nerwobóle w klatce piersiowej – stres

Dlaczego silne napięcie nerwowe wywołuje nerwobóle w klatce piersiowej? Stres to sygnał alarmujący o niebezpieczeństwie. Kiedy organizm go odbiera, zaczyna produkować adrenalinę i kortyzol, a ciało przygotowuje się na atak. Nerwoból pojawia się, ponieważ mocno napinają się mięśnie pomiędzy żebrami, co powoduje ból. W wyniku stresu często występuje również drętwienie, mrowienie czy niedowład.

Najczęstsze przyczyny nerwobóli

Z nerwobólem można mieć do czynienia nie tylko w wyniku silnego stresu. Często jest objawem innych poważnych chorób:

 • urazy, w wyniku których występuje ucisk na nerwy;
 • niedobór witamin z grupy B;
 • stan zapalny mięśni międzyżebrowych;
 • zaburzenia psychiczne (np. depresja);
 • cukrzyca;
 • półpasiec;
 • zapalenie trzustki;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • toczeń rumieniowaty;
 • niedoczynność tarczycy.

W takiej sytuacji konieczne jest leczenie farmakologiczne. Często zalecane jest też zwolnienie lekarskie online.

Diagnostyka i leczenie nerwobóli

Stres prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych, jednak nie zawsze on stoi za neuralgią. Dlatego trzeba dowiedzieć się, co jest bezpośrednią przyczyną bólu odczuwanego w klatce piersiowej. Pacjenci często podejrzewają zawał mięśnia sercowego, zwłaszcza jeżeli pojawia się kołatanie serca czy kłucie w lewym boku. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, by ten określił przyczynę. Często decyduje się na wykonanie dodatkowych badań jak na przykład RTG lub tomografia komputerowa. Jeśli według niego źródłem są dolegliwości układu pokarmowego, konieczne może być badanie endoskopowe.

Nerwobóle w klatce piersiowej – stres i jego łagodzenie

W przypadku gdy to napięcie nerwowe wywołuje nerwobóle w klatce piersiowej, stres powinien zostać opanowany. Pomocne są w tym różne techniki:

 • psychoterapia;
 • ćwiczenia oddechowe – uspokajające wdechy i wydechy;
 • joga;
 • medytacja;
 • aktywność fizyczna.

Stres może wywoływać wiele reakcji, które trudno z nim powiązać. Warto pamiętać, że konsekwencją mogą być nie tylko nerwobóle w klatce piersiowe, ale także rozwój groźnych chorób. Cierpi na tym również zdrowie psychiczne, ponieważ przewlekły stres często prowadzi do rozwoju nerwicy lub depresji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *