E-zwolnienie L4 Online

99.00 

NAWET W 5 MINUT -25% NA KOLEJNE ZAMÓWIENIE
DOSTĘPNI 24H/7 DNI BEZ REJESTRACJI

Uzyskane e-zwolnienie L4 (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i do ZUS-u. Lekarz zadzwoni do Ciebie. Placówka Medyczna.

Dane pacjenta do L4

Ubezpieczenie OC dla Naszych pacjentów | Pełna Dyskrecja
Kategoria:

e-ZLA

e-ZLA

e-ZLA może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie podczas panującej obecnie pandemii. Zaświadczenie to jest równoznaczne ze standardowym, papierowym zwolnieniem, jednak aby je uzyskać, nie musimy nawet wychodzić z domu. Dzięki temu rozwiązaniu, unikniemy wizyt w przychodniach, które jak wiadomo, są największymi skupiskami wirusów i bakterii, a przecież szczególnie się ich wystrzegamy w obecnych czasach. Elektroniczne zaświadczenie jest tak samo ważne jak klasyczne i w identyczny sposób jest respektowane. W dzisiejszym artykule odpowiadamy czym jest elektroniczne zwolnienie lekarskie, jak je otrzymać, a także przedstawiamy sytuacje, w których jest wskazane.

Czym jest e-ZLA?

e-ZLA to, najprościej mówiąc, elektroniczne zwolnienie lekarskie. Jest odpowiednikiem klasycznej, papierowej wersji zwolnienia. Aby je uzyskać, należy zwrócić się z prośbą do naszego lekarza rodzinnego lub innego, wybranego przez nas specjalisty. Może być to bezpośredni kontakt, ale także wniosek złożony telefonicznie lub mailowo. Ten po rozpatrzeniu wniosku, wygeneruje zwolnienie i prześle je do naszego wglądu. System elektronicznych zwolnień lekarskich wykorzystuje podstronę ZUS o nazwie PUE. Po zalogowaniu się na niej, będziemy mogli bez ograniczeń korzystać z jej funkcjonalności. Pozwoli nam ona na przykład na odczyt naszego zwolnienia lekarskiego. Elektroniczne dokumenty oferują dużo więcej możliwości niż klasyczne wersje.

Zwolnienie a ubezpieczenie chorobowe

Jak wiadomo, tradycyjne zwolnienie lekarskie musi zostać dostarczone w ciągu tygodnia od daty jego wystawienia. Gdy ten termin zostanie przekroczony, możemy spotkać się z sytuacją, że nasz zasiłek chorobowy lub opiekuńczy zostanie obniżony. Korzystając z elektronicznego zwolnienia lekarskiego nie musimy się tym martwić. Jeśli pracodawca posiada konto w PUE (Platformie Usług Elektronicznych) będącej własnością ZUS, zwolnienie pracownika zostanie automatycznie przesłane na jego konto. Zasiłki zostaną na ustalonym poziomie, a pracownik nie będzie musiał martwić się sztywno ustalonymi terminami podczas wyczerpującej choroby. Jest to bardzo duże udogodnienie zarówno dla pracodawcy, jak i zatrudnionej przez niego osoby. Cyfryzacja daje ogromne ułatwiania na wielu polach. Nie należy się jej bać, a wręcz korzystać z tego co oferuje.

Kiedy możemy otrzymać e-ZLA?

e-ZLA możemy uzyskać w tych samym sytuacjach co standardowe zwolnienie lekarskie. Wskazaniem do wygenerowanie tego dokumentu jest zaobserwowanie u siebie objawów jakiejkolwiek choroby oraz spadek sił i ogólnego samopoczucia, które mogą być wywołane konkretna dolegliwością. Praca w takich sytuacjach często jest nieefektywna, ale co najważniejsze – może być niebezpieczna. Zaleca się więc kontakt z lekarzem i potwierdzony zwolnieniem pobyt w domu, podczas którego powrócimy do pełni sił. Medyk może wystawić klasyczne zwolnienie lekarskie, które w ciągu 7 dni musimy dostarczyć pracodawcy lub elektroniczna zwolnienie. Ma ono dużo zalet – jest generowane dużo szybciej, a pracodawca otrzymuje je automatycznie na swoje konto PUE. Dla nas wiąże się to z dużą wygodą – nie musimy wychodzić z domu by otrzymać dokument, ani fatygować się by dostarczyć go do miejsca pracy.

Czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia wstecznego?

Oprócz generowania aktualnych zaświadczeń, elektroniczne zwolnienie lekarskie może być również wystawione z datą wsteczną. Tak jak w przypadku klasycznych zwolnień, tak w tym przypadku obowiązuje zasada, że dokument może zostać wystawiony z datą wsteczną, ale może być ona odległa o maksymalnie trzy dni. Powoli to na usprawiedliwienie nieobecności w pracy od momentu pojawienia się objawów do odbycia wizyty lekarskiej. Warto również rozwiać wszelkie wątpliwości, czy istnieją limity w długości okresu, w którym pozostajemy na zwolnieniu lekarskim. Jak się okazuje, lekarz po konsultacji może określić, że nasza niezdolność do pracy potrwa kilka dni lub nawet kilkanaście tygodni.

Jak oznacza się na tym zaświadczeniu poszczególne choroby?

Wystawiając zwolnienie lekarskie, medyk umieszcza niezbędne dane, ale nie wpisuje konkretnej nazwy choroby, która wywołała niedyspozycyjność. Zamiast tego, uzupełnia inne dane określające stan pacjenta. Jedynym z nich jest kod cyfrowy, przyjmujący postać cyfry 1 lub 2, który określa, czy chory powinien przebywać w łóżku, czy może swobodnie się przemieszczać. Ma to znaczenie podczas rutynowych kontroli przeprowadzanych przez ZUS. Inną informacją podaną na zwolnieniu może być numer statystyczny choroby, który może być fragmentem jej nazwy lub oznaczającym ją kodem. Przyjmuje on postać litery od A do D i określa przyczynę niezdolności do pracy. Jak widać, ze zwolnienia nie możemy odczytać nazwy konkretnej choroby, jednak analizując zawarte na nim dane, z łatwością dowiemy się co mniej więcej dolega danej osobie i jaki jest powód jej niedyspozycyjności.

Zobacz również