[product_page id="119"]

Częste oddawanie moczu a stres. Czy nietrzymanie moczu występuje również na tle nerwowym?

częste oddawanie moczu a stres

Częste oddawanie moczu a stres – czy napięcie nerwowe może zaburzać pracę pęcherza moczowego? Częstomocz na tle psychicznym występuje częściej, niż przypuszczają osoby niedotknięte tą przypadłością. Warto więc poznać jej mechanizmy.

Sytuacje stresowe mogą wiązać się z częstymi wizytami w toalecie. Częste oddawanie moczu a stres to zależność, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Niekiedy dochodzi do zaostrzenia przypadłości. Pacjent nie tylko odczuwa parcie na pęcherz, ale może mieć problem z utrzymaniem moczu! Co jest tego przyczyną i czy można zapanować nad tą dolegliwością? Na pewno nie obędzie się bez wizyty u lekarza.

Prawidłowa częstotliwość oddawania moczu

Pojemność pęcherza moczowego wynosi od 250 do 500 ml, jednak narząd może zwiększyć swoją objętość nawet o połowę. Nie zalecamy jednak testowania jego wytrzymałości – warto zwracać uwagę na częstotliwość, z jaką się opróżnia. Zdrowy człowiek zazwyczaj korzysta z toalety co 3 godziny (nocą tylko sporadycznie). Przy każdej wizycie oddaje około 400 ml moczu. Częste oddawanie moczu – więcej niż 8 razy na dobę – nazywamy częstomoczem. Nie jest to choroba, a objaw innych przypadłości. Dlatego częste oddawanie moczu a stres to ważny sygnał, że napięcie zaczyna rozregulowywać organizm. W takie sytuacji pomoże m.in. e-recepta.

Jakie są główne przyczyny częstomoczu?

Mikcja to prawidłowa czynność oddania moczu poprzez cewkę moczową. Jeśli pojawia się częstomocz, najczęściej jest spowodowany przez:

  • infekcje układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza moczowego, charakteryzujące się ciągłym parciem na pęcherz, krwią w moczu oraz bólem podczas mikcji;
  • zespół nadreaktywnego pęcherza;
  • cukrzycę;
  • przewlekłe choroby nerek;
  • niewydolność nerek;
  • niedobór wazopresyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu;
  • zwiększoną podaż płynów;
  • rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn;
  • stosowanie niektórych leków (np. leków przeciwdepresyjnych).

Częste oddawanie moczu a stres

Częste oddawanie moczu a stres to zależność, której nie sposób wykluczyć. Dlaczego napięcie nerwowe działa „moczopędnie”? Tego typu zaburzenia mogą być wynikiem pęcherza nadreaktywnego. Przewlekły stres wpływa na organizm destabilizująco, sprawiając, że cały czas znajduje się w poczuciu zagrożenia i podwyższonej gotowości. Silne napięcie mięśni pęcherza i podwyższone ciśnienie mogą wywoływać uczucie pełności oraz konieczność częstszego oddawania moczu. Nie powinno się tego bagatelizować – również w takiej sytuacji zasadne jest skorzystanie z L4 online.

Nietrzymanie moczu w sytuacjach stresowych

Częstomocz to tylko jeden problem, jaki pojawia się ze strony dróg moczowych. Niekiedy z powodu stresu pacjent całkowicie traci kontrolę nad czynnościami pęcherza i dochodzi do nietrzymania moczu. Zjawisko nazywane jest inkontynencją stresową i może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na nietrzymanie moczu spowodowane stresem narażone są najczęściej osoby cierpiące na nadreaktywność pęcherza, zakażenia układu moczowego, borykające się z silnymi zaburzeniami psychicznymi. Oczywiście bezpośrednią przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy.

Leczenie częstomoczu i inkontynencji stresowej

Częstomocz i dolegliwości bólowe wymagają diagnostyki – takimi kwestiami zajmuje się urolog. Lekarz powinien wykonać badanie moczu lub posiew, by sprawdzić obecność bakterii, które mogą być odpowiedzialne za wywołanie niektórych chorób układu moczowego. W procesie diagnostycznym wykorzystywane są także badanie urodynamiczne, neurologiczne oraz cystoskopia. W takich sytuacjach warto wykorzystać zwolnienie lekarskie online, które pozwoli szybko wrócić do pełni zdrowia.

Jak leczyć częstomocz?

Co odgrywa kluczową rolę w leczeniu częstomoczu? Jak wspominaliśmy, nie jest to choroba, a jej symptom, dlatego należy określić przyczynę. Jako objaw występuje częste oddawanie moczu, a stres może go wzmagać, dlatego warto pomyśleć o psychoterapii i połączeniu jej ze zmianą trybu życia. Wyciszeniu negatywnych emocji sprzyja również aktywność fizyczna, medytacja oraz praktykowanie jogi. Nie można zastąpić nimi jednak kontaktu ze specjalistą.

Częste oddawanie moczu to symptom wielu dolegliwości. Jest to najczęściej zapalenie pęcherza, choć nie można wykluczać również innych chorób. Pacjenci zazwyczaj nie mają kompetencji, by oceniać swój stan zdrowia, dlatego tak istotna jest konsultacja lekarska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *